Copy
View this email in your browser

MAC News Report

2nd May 2017

MAC Junior Awards
 
On Friday 28th April, the Junior section held their annual awards evening at SportsAble for Season March 2016 - April 2017. It was a fantastic evening and well supported by junior athletes, parents, coaches and committee members. There were many award winners from across the board (see all our awards winners below) but The Junior Athlete of the Year Award was awarded this year to Alexander Protopapadakis who has been with the club for six years, has many club records and was the first athlete ever in MAC history to jump over 6 metres in Long Jump which also earned him the Best Individual Performance trophy.  Alexander was also the first MAC junior ever to represent Berkshire at National Sportshall at Manchester last April. Gifts were presented to Steve O'Kelly who is standing down as a Junior Coach; and Cara Phelps and Sam Thornton who are taking a break from coaching but both hoping to return in the future. Maidenhead Athletics Club would like to thank all three of them for their effort and support to all our junior athletes over the years, they will be really missed.
 
Junior Awards presented on April 28th 2017:-
 
Luke-Lom Hynes            (Millennium Shield)
Abbie Jones                   (Sportshall Shield)
Jake Lewington             (Junior Sprint)
Harriet Graham              (Junior Throws)
Jack Britton                   (Junior Jumps)
Nathan Brammer           (Junior Middle Distance)
Laura House                  (Junior All Rounder)
Alexander Protopopadakis (Best Individual Performance)
Alexander Protopopadakis (Junior Athlete Of The Year)
Raja Khan                     (Junior Merit)
Kia Furnell-Brennan        (George Waterman 5k Boys)
Abbie Jones                   (George Waterman 5k Girls)
Luke-Lom Hynes            (Chiltern League Trophy Boys)
Katie Crowhurst             (Chiltern League Trophy Girls)
Ethan Towers                (Endurance Achievement Trophy)
U13 Alder Valley Boys    (Team Award)
Sue McEwen                  (Headcoach’s Award)
 
Regional Sportshall certificates presented to:-
 
U11 Girls - Erin Rees and Katie Lôsel - Silver
U13 Girls - Olivia Hall and Olivia D'Aversa - Silver
U15 Girls - Abbie Jones and Olivia Phelps - Silver
U13 Boys - Luke-Lom Hynes and Adam Ulhaq and also National winners  Luke-Lom Hynes and Adam Ulhaq
 
Merit Certificates:-
 
Merit Certificates U9’s: - Ruby Foyle, Maddie Sturt and Ellis Snowdon
Merit Certificates U11’s: - Katie Lôsel, Amelie Helm, Eleanor Dries, Daniel Chapman, Daniel hall
Merit Certificates U13’s: - Olivia D'Aversa, Maisy Thorn, Leo Wilson ,Leo Boyes and Adam Ulhaq
Merit Certificates U15’s: - Alicia Dubaca, Jess Dibley, Gukiran Sandher, Olivia Phelps and Abigail Symonds
Merit Certificate U17’s: -  Christopher Otun, Luc O’Kelly
 
AAA’s Awards:-
 
Under 17
Alexander Protopapadakis Grade 3 in Long Jump and Grade 4 in High Jump
Nathan Brammer           Grade 4 in 800m and  1500m
 
Under 15
Abbie Jones                   Grade 4 in 200m            and  800m
Lucy Thornton               Grade 3 in High Jump                
Laura House                  Grade 4 in High Jump    
Olivia Phelps                  Grade 4 in 100m           
Abigail Symonds             Grade 4 in Long Jump
Jake Lewington              Grade 3 in 100m and Grade 4 in 200m
 
Under 13
Gabby Powel                 Grade 1 in Shot and Disucs and grade 4 in Javelin
Eliza Craker                   Grade 4 in 75m
Ella Clark                       Grade 4 in 75m
Adam Ulhaq                   Grade 1 in 100m and Long Jump, Grade 2 in 75m, 150m and 200m
James Badham              Grade 1 in 75m and Grade 3 in 100m, 150m and 200n
Luke-Lom Hynes            Grade 1in 800m, 1500m, Grade 2 in Long Jump and Grade 3 in 75m and 100m
Olivia Hall                      Grade 2 in High Jump
 
Chiltern League Age Group Medals:-
 
U11 Girls           Megan Shrimpton
U11 boys           Daniel Hall & Luke Thornton
U13 boys           Luke Lom-Hynes
U13 Girls           Havana Sale
U15 girls           Abbie Jones
 
 
Chiltern League Division Individual Medals:-
 
Division Bronze U15 Girls medal winner    Abbie Jones
Division Silver U13 Boys medal winner     Luke Lom-Hynes
 
Alder Valley Medals:-
 
Annie Jonkers    U11 Girls Long Jump
Gabby Powell     U13 girls Shot
 
Junior Attendance Certificates:-
 
Alexander Protopopadakis, Luke-Lom Hynes, Annucha Hynes, Abbie Jones and Eliza Craker
 
Parent Helper Certificates:-
 
John Winters, Andy Stut, Ges Dale and Carole Dibley
 
Junior Helper Certificate:-
 
Abbie Jones
 

Alexander Protopopadakis with his awards for Junior Athlete of the Year
and Best Individual Performance


Danesfield Dash
 
Four MAC members ran Purple Patch’s Danesfield Dash 10k on Sunday 30th April. The multi-terrain course includes woodland trails and countryside lanes with stunning scenery, and is seemingly a race for couples!  Results below:-
 
Gareth Ralphs               0:49:07
Jeremy Lockett             0:48:40
Carolyn Lockett             0:54:13
Suzy Ralphs                  0:55:57
 
Shinfield 10k
 
9 MAC athletes had an early start on Bank Holiday Monday as they were running in the Shinfield 10k.  It was a well organised race with encouraging marshalls including one dressed as a lobster!  First home for the club was Jon Kew adding another age group 3rd place prize to his collection too.
                                 
Jon Kew                        0:38:25 (0:38:23)
James Tarrant               0:42:29 (0:42:23)
Caroline Shrimpton         0:48:00 (0:47:50)
Christopher Sutton          0:48:45 (0:48:36)
Celine Sturiale                0:49:27 (0:49:15)
Ali Fyffe                        0:49:43 (0:49:29)         
Stjohn Ford                    0:51:57 (0:51:35)
Leila Oliver                    0:52:48 (0:52:26)
David Ridley                  1:03:46 (1:03:10)
 
Summer of Running 2017
 
Special Club activities over the summer are listed at http://www.maidenheadac.org/summer-of-running-2017/.  Evening Pub Run this Friday (5th May) is the first – starting and finishing at The Palmer Arms, Dorney.
 
New members
 
The Club would like to welcome three new members:  Rene Jensen, Emma-Louise Webb and Suzy Ralphs.
 


Judi Jeffries
News Team

Copyright © 2017 Maidenhead Athletics Club, All rights reserved.


unsubscribe from this list    update subscription preferences 

Email Marketing Powered by MailChimp